Σύστημα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης
H Τράπεζα Πειραιώς, στο πλαίσιο της δέσμευσής της για συνεχή μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από τη λειτουργία της, έχει αναπτύξει και εφαρμόζει Σύστημα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης (ΣΠΔ) σε όλα της τα καταστήματα και τα κτήρια διοίκησης.
Το ΣΠΔ παρέχει ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο για την καταγραφή, παρακολούθηση και τελικά μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων που συνδέονται με τη λειτουργία των εγκαταστάσεων της Τράπεζας αλλά και των δραστηριοτήτων της.
Μέσω του ΣΠΔ, η Τράπεζα θέτει στόχους διαρκούς βελτίωσης και εφαρμόζει περιβαλλοντικά προγράμματα για την επίτευξη αυτών.
Το καθαρό οικονομικό όφελος από την υλοποίηση των περιβαλλοντικών προγραμμάτων ξεπερνάει τα €5,5εκατ. ετησίως.