Αποδοχές και Παροχές
Στον Όμιλο Πειραιώς, επιβραβεύουμε τους ανθρώπους μας ανάλογα με τις ικανότητες και τη συνεισφορά τους. Για να προσελκύουμε στο ανθρώπινο δυναμικό μας άτομα µε τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες και να ενθαρρύνουμε την εξέλιξη τους στον Όμιλο, προσφέρουμε ανταγωνιστικά πακέτα αποδοχών και παροχών. Παράλληλα, παρέχουμε κίνητρα και επιβραβεύουμε ηθικά και υλικά τους ανθρώπους που συμβάλλουν με ξεχωριστό τρόπο στην ανάπτυξη του Ομίλου.
Παρακολουθούμε τις εξελίξεις και τις τάσεις στην αγορά εργασίας στον τομέα που δραστηριοποιούμαστε, ώστε οι αμοιβές και παροχές να διατηρούνται σε ανταγωνιστικό επίπεδο. Εφαρμόζουμε πολιτική παροχής ίσων ευκαιριών, γι’ αυτό δεν υπάρχει διάκριση στο βασικό μισθό ανδρών και γυναικών, τόσο στα ιεραρχικά επίπεδα, όσο και στις ηλικιακές ομάδες. Το ύψος των αποδοχών και παροχών κάθε εργαζόμενου καθορίζεται από:
- Τον εργασιακό του ρόλο
- Το βαθμό ευθύνης
- Τις ικανότητές του
- Την εμπειρία του
Η επαγγελματική εξέλιξη, η συνεισφορά και η αποδοτικότητα του εργαζομένου αναβαθμίζουν κι εξελίσσουν παράλληλα και το επίπεδο των αποδοχών και παροχών του.
Να σημειωθεί ότι οι αμοιβές των στελεχών και η παροχή κινήτρων διαμορφώνονται με συνεκτίμηση της αρχής της αποφυγής παροχής κινήτρων για την ανάληψη υπερβολικών κινδύνων ή τη συγκέντρωση βραχυπρόθεσμου οφέλους εις βάρος των μακροπρόθεσμων στόχων.