Τον Οκτώβριο του 2018, η Τράπεζα Πειραιώς, αντιλαμβανόμενη τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι πτυχιούχοι και με στόχο να γεφυρώσει το κενό ανάμεσα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και την αγορά εργασίας, στηρίζοντας την ελληνική οικονομία και κοινωνία, δημιούργησε το πρόγραμμα εταιρικής υπευθυνότητας Project Future, σε συνεργασία με το ReGeneration, το μεγαλύτερο πρόγραμμα εκπαίδευσης και αμειβόμενης απασχόλησης για νέους πτυχιούχους στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, νέοι πτυχιούχοι έως 29 ετών με καθόλου ή έως τρία χρόνια εμπειρία και με συμμετοχή σε εξωακαδημαϊκές δραστηριότητες, έχουν πλέον τη δυνατότητα, μέσω της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα, να διεκδικήσουν τη θέση εργασίας που τους αξίζει στην Ελλάδα.
Όσοι ολοκληρώσουν επιτυχώς τα στάδια αξιολόγησης του προγράμματος Project Future, ξεκινούν την εκπαίδευσή τους σε καίριους τομείς της αγοράς, όπως Digital Marketing, Data Science, Supply Chain Management, Java, .NET, Project Management, Business Intelligence, Front-end Development, Android Mobile Apps Development, Sales, Customer Experience που ανταποκρίνονται πλήρως στις σύγχρονες απαιτήσεις της αγοράς.
Μετά την ολοκλήρωση της εκπαίδευσης, τα βιογραφικά των συμμετεχόντων αναρτώνται στην πλατφόρμα του ReGeneration, όπου παραμένουν διαθέσιμα σε περισσότερες από 600 συνεργαζόμενες επιχειρήσεις, για ένα χρόνο με σκοπό την απορρόφησή τους σε θέσεις εργασίας, με τουλάχιστον εξάμηνη σύμβαση και ελάχιστο μισθό €750 μεικτά. Μέχρι σήμερα έχουν πραγματοποιηθεί 4 κύκλοι Project Future και μέσω του προγράμματος έχουν εκπαιδευτεί συνολικά 691 άτομα με 363 να έχουν κάνει ήδη τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα, ενώ η διαδικασία προσλήψεων βρίσκεται σε εξέλιξη.
Μάθετε περισσότερα