Για την Πειραιώς Asset Management ΑΕΔΑΚ, η ένταξη στην πρωτοβουλία PRI (Principles for Responsible Investment) είναι η φυσική εξέλιξη μιας διαδικασίας αναγνώρισης των ESG κριτηρίων, που ξεκινά ήδη από το 2015. Η επιλογή επενδύσεων με την υιοθέτηση των Αρχών Υπεύθυνων Επενδύσεων, αποτελεί κομμάτι της στρατηγικής επιλογής της εταιρείας να υποστηρίζει σύγχρονες πρωτοβουλίες αναφορικά με τη βιώσιμη ανάπτυξη.
Στο πλαίσιο αυτό, δημιούργησε το Αμοιβαίο Κεφάλαιο «Πειραιώς Μικτό ESG Responsible Investing Fund of Funds» που εφαρμόζει τη νέα τάση στην αξιολόγηση των επενδύσεων (ESG Investing), σύμφωνα με την οποία λαμβάνονται υπόψη περιβαλλοντικά και κοινωνικά κριτήρια, καθώς και, κριτήρια, που σχετίζονται με τη διακυβέρνηση.
To Πειραιώς Μικτό ESG Responsible Investing Fund of Funds απευθύνεται σε επενδυτές με μεσοπρόθεσμο επενδυτικό ορίζοντα που επιθυμούν να συνδυάζουν τους οικονομικούς στόχους των επενδύσεών τους με την προσήλωση σε κοινωνικές και περιβαλλοντικές ανησυχίες και ηθικές πεποιθήσεις, όπως η κοινωνική δικαιοσύνη, η οικονομική ανάπτυξη και το υγιές περιβάλλον.
Μάθετε περισσότερα