Η κλιματική αλλαγή που προκύπτει από την ανθρώπινη δραστηριότητα, αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις της εποχής μας και έχει ήδη σημαντικές επιπτώσεις στο φυσικό και κοινωνικο-οικονομικό περιβάλλον. Οι διάφοροι κλάδοι της ελληνικής οικονομίας μπορούν να επηρεαστούν τόσο θετικά όσο και αρνητικά από την κλιματική αλλαγή. Αυτό συμβαίνει είτε λόγω της αλλαγής του θεσμικού πλαισίου, είτε λόγω της αλλαγής των κλιματικών συνθηκών, είτε διότι αλλάζει η συμπεριφορά των καταναλωτών που πλέον προτιμούν προϊόντα και υπηρεσίες χαμηλής έντασης άνθρακα.
Από το 2010, η Τράπεζα Πειραιώς υλοποιεί το τριετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα climabiz, σε συνεργασία με το WWF Ελλάς και τη Face3ts, με τη συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μέσω του χρηματοδοτικού εργαλείου LIFE+. Το Πρόγραμμα έχει ως σκοπό να προετοιμάσει την αγορά, έτσι ώστε να προσαρμοστεί έγκαιρα στις νέες συνθήκες και να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που προκύπτουν από την κλιματική αλλαγή.
www.climabiz.gr