ΠΕΙΡΑΙΩΣ FACTORING AΕ Πρακτορείας Επιχειρηματικών Απαιτήσεων
Η Πειραιώς Factoring, θυγατρική 100% του Οµίλου Πειραιώς, ιδρύθηκε το 1998 και είναι µέλος του διεθνούς οργανισµού Factors Chain International, όπου συνεργάζεται µε τους σηµαντικότερους οργανισµούς πρακτορείας επιχειρηµατικών απαιτήσεων του εξωτερικού, καθώς και µέλος της Ελληνικής Ένωσης Εταιρειών Factoring.
Παρέχει στις επιχειρήσεις
όλο το φάσµα των υπηρεσιών του εγχώριου και εξαγωγικού factoring, χρηµατοδοτώντας τις απαιτήσεις τους και εξασφαλίζοντας αποτελεσµατική διαχείριση και συνεχή αξιολόγηση της φερεγγυότητας υφιστάµενων ή νέων συνεργασιών, παράλληλα µε ασφαλιστική κάλυψη του πιστωτικού κινδύνου.
O κύριος τομέας δραστηριότητας της ΠΕΙΡΑΙΩΣ FACTORING είναι η πρακτορεία επιχειρηματικών απαιτήσεων και εξυπηρετεί τη συμβατική σχέση ανάμεσα στον πράκτορα και τον προμηθευτή, στα πλαίσια της οποίας ο προμηθευτής εκχωρεί στον πράκτορα το σύνολο ή μέρος των απαιτήσεών του, έναντι των οφειλετών του. Στο πλαίσιο αυτό προσφέρονται οι υπηρεσίες και τα προϊόντα:
- Εγχώριο Επιχειρηματικό Factoring
- Πειραιώς Προεισπράξεις
- Διεθνές Factoring
- Καταναλωτικό Factoring